Polska Flaga


Login
Hasło
polskaflaga.pl zawiera już
915
wpisów

Ile właściwie flag ma Polska?
Dwie. Jedną z orłem, drugą bez orła.

Według ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie państwowym,
oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony.
Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę handlową
obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.

Nie chodzi tu o znajomość w/w ustawy, ale gdybyś miał wybierać, to którą flagę byś wybrał z tych dwóch dla Polski?

 

CZAS NA ZMIANĘ POLSKIEJ FLAGI !!!

Noc była mroźna, dochodziła północ 29 stycznia 2004 roku, kiedy Marszałek Sejmu zarządził głosowanie nad nową ustawą o symbolach narodowych. Na wniosek posła - Edwarda Płonki przegłosowano ustawę pozwalającą Polakom na wywieszanie flagi biało - czerwonej każdego dnia. Ustanowiono też DZIEŃ FLAGI - 2 maja. Nie udało się wówczas ustanowić święta flagi, takiego dnia na refleksje patriotyczne, bo byłby to dzień świąteczny. Szkoda, bo życie nas uczy, że między 1 i 3 maja prawie nikt i tak nie pracuje.....

Nie udało się też zmienić naszej flagi dodając jej białego ORŁA. Tak więc nadal jesteśmy jednym z niewielu, a może i jedynym państwem mającym DWIE oficjalne flagi. W kraju: biało - czerwoną, a za granicą i na granicach - biało - czerwoną z orłem. I nie potrafię tego "fenomenu"wyjaśnić zagranicznym gościom odwiedzającym nasz kraj. 

 

Czy dzisiaj nie możemy lobbować za flagą z orłem? Zachowałem piękną fotografię Jana Pawła II wtulonego w piękną biało - czerwoną z ORŁEM. Mam też fotografię o EURO 2012 na której nad setkami kibiców faluje ogromna biało - czerwona z ORŁEM.  Widziałem w TV sondę w której większość zapytanych twierdzi, że ważniejszą flagą jest ta na której jest ORZEŁ ! Jest piękna, niepowtarzalna, patriotyczna, dumna! Czy nie warto dzisiaj, kiedy w pierwszych dniach maja będziemy mówić i pisać o konstytucji majowej, o wejściu Polski do Europy o naszej fladze - powalczyć o dodanie jej wspaniałego ORŁA?

 

 

Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi, jedną na użytek krajowy a drugą na zewnętrzny, sięgają roku 1920 -1921. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało - czerwoną, na statkach innych bander, wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie" Ten sygnał to nic innego jak biało - czerwona bandera.  

Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z RP. 

 

Copyright © 2008 polskaflaga.pl
Created by Oprogramowanie SilverCube CMS SilverCube