Polska Flaga


Login
Hasło
polskaflaga.pl zawiera już
915
wpisów

Hymn

A MOŻE ZMIENIĆ "MAZURKA DĄBROWSKIEGO"....?

Padają ostatnie strzały w pokonanym przez Armię Radziecką Berlinie. Rosjanie przejmują tam wszystko. Wśród łupów wojennych jest także zawartość skarbca banku Rzeszy. A tam był wówczas zdeponowany autograf naszego hymnu. Przez lata poszukiwał go Jan Nowak - Jeziorański przekonany, że ON istnieje w przepastnych archiwach Rosji ( czyt. Rzeczpospolita 9-11 listopada 2002r!!! ).

Po co to wspominam? Czy warto o tym pisać dzisiaj, kiedy tylko 15% młodzieży w wieku 15 lat potrafi bezbłędnie wyrecytować choćby dwie zwrotki nazego hymnu! ( Pracownia Badania i Opinii Publicznej GRYFEKS ), kiedy nasi Dygnitarze mylą słowa refrenu, a piosenkarze nie znają melodii? TNS OBOP zapytał Polaków co jest dziś najważniejszą rzeczą, jaką rodzice powinni przekazać swoim dzieciom. Patriotyzm znalazł się na ostatnim miejscu... ( Polityka 4 maja 2002r ). A czy warto rozważać postać z hymnu ? Stefana Czarnieckiego, który podobno słynął z mordów, grabieży i chciwości (WPROST 19 stycznia 2003 ), jakiejś Basi pod oknami której biją w tarabany? Mamy też Bonapartego, który uczył jak mamy zwyciężać, a sam przegrał wszystko!

Jeśli nie mam racji, jeśli obrażam czyjeś uczucia to dalej pytam: GDZIE PODZIAŁY SIĘ ZWROTKI NAPISANE PRZEZ Józefa Wybickiego? Jest w nich i Kościuszko i Racławice i Bóg i pałasz na Niemców i Moskali. To "zaginęło" za czasów PRL a my tego nie dotykamy do dziś! Nasz hymn był zmieniany, to zmieńmy go jeszcze raz !!!! Ale tylko o jedną zwrotkę:

do oryginału J. Wybickiego dodajmy, tylko DODAJMY słowo o naszym Papieżu - największym współczesnym Polaku, o Polsce, która powróciła do Europy i jest wolna po latach uzależnień.

Mamy wspaniałych poetów, literatów, twórców, mądrych internautów, którzy potrafiliby to wspaniale zrobić.

Może warto nad tym się zastanowić w patriotycznych dniach 1-3 maja zamiast toczyć nieustanne bitwy między sobą.                   


Copyright © 2008 polskaflaga.pl
Created by Oprogramowanie SilverCube CMS SilverCube